شبکه های اجتماعی

aparat

سه قانون طلایی رسیدن به اهداف

  • 17 دی 1397
  • 1813
  • 0

هر کار بزرگ و هدف بزرگی دارای اصول اساسی است که برای رسیدن به آن هدف و انجام آن کار باید از این اصول تبعیت کرد و کار بزرگ را به انجام رساند و به آن هدف بزرگ رسید مثلاً هر ساختمان و بنای محکمی که از پایه های محکمی ساخته شده و دارای ستون و پایه های اصلی است.

بدون پایه های محکم هیچ بنا و ساختمانی استوار نخواهد بود....... هر چند که بنای مورد نظر بسیار زیبا و با شکوه ساخته شده باشد اگر از زیربنا و پایه های محکمی در آن استفاده نشده باشه به زودی در هم فرو خواهد ریخت و اصلاً اعتمادی بهش نیست.

وقتی هدفی را در نظر می گیریم و می خواهیم به آن هدف بزرگ برسیم باید برای هدف خود زیربنا و پایه های محکمی هم در نظر بگیریم، مثلاً وقتی می خواهیم یک شرکت بزرگ را پایه ریزی کنیم و سیستمی را راه بیاندازیم که در آینده دارای شعبات زیادی باشه باید اصولی را رعایت بکنه تا به ادامه کار شرکت بتوان امیدوار بود، یعنی حتما باید برایش اسم خوبی انتخاب کرد و آنرا به ثبت رساند و خیلی کارهای دیگری که لازمه تا از فروپاشی شرکت در آینده جلوگیری کرد.

ما با اصول محکم و قدرتمندی بنای اهدافمون رو محکم می کنیم تا سریعتر و با قدرت به اهداف برسیم. سه اصل مهم در تعیین و رسیدن به اهداف لازمه که در زیر اشاره شده:

1- هدف گذاری

3- ایمان

3- اقدام با تمرکز

و در مقابل سه عامل زیر می تونه باعث عدم موفقیت در رسیدن به اهداف بشه:

1- نداشتن هدف به علت های مختلف از جمله کمال گرایی و ...

2- عدم ایمان و باور قلبی به هدف برای دنبال کردن آن هدف

3- عمل نکردن و نداشتن تمرکز در عمل یا عمل به موارد ناخواسته و ... که بخاطر عدم اعتماد به نفس و .... می تونه اتفاق بیافته

و عوامل دیگری مثل کمال گرایی و عمل نکردن به دانسته ها و تفکر و تمرکز به ناخواسته ها و عدم اعتماد به نفس  و عدم تمرکز بر روی هدفی که می خواهیم از دلایل اصلی و اساسی نرسیدن به هدف در زندگیست.

 

هدف گذاری

از اصلی ترین اصول پایه ای رسیدن به اهداف یکی خود هدف گذاری است که در صورت نداشتن هدف زندگی بی معنی خواهد بود. بعضی ها منتظرند که هر چه پیش آید خوش آید. و این بدترین نوع زندگی است و خیلی از افراد جوامع مختلف بشری به همین شیوه زندگی می گذرانند. شرایط و موقعیت خود را در نظر نمی گیرند و برای آینده برنامه ای ندارند و هیچ هدفی را دنبال نمی کنند یعنی باری به هر جهت زندگی می کنند.

این افراد که هیچ هدف و برنامه خاصی را دنبال نمی کنند به هیچ هدفی هم نخواهند رسید که باعث انرژی گرفتن آنها بشود و دنبال اهداف دیگران می روند و در زندگی و در طول عمر خود دستاوردهای بزرگی نخواهند داشت.

هدف گذاری در زندگی خیلی مهم است. ولی با این حال خیلی ها هدفی در زندگی ندارند.

اگر فردی هدفی نداشته باشد این فرد هیچ حرکتی نخواهد کرد و به هیچ کجا نخواهد رسید.

برای هدف گذاری از طوفان فکری برای تعیین اهداف و آرزوها استفاده می کنیم. بعد اولویت بندی اهداف (اهداف خود را بر اساس اولویت شان دسته بندی می کنیم و بعد اولین هدف را دنبال می کنیم و به محض رسیدن به آن به هدف بعدی می پردازیم).

رشد و بهبود فردی مهمترین عاملی است که در تمام اهداف مشترک است.

چیزی که در تحقق اهداف مهم تر است یعنی از حتی از خود هدف هم مهمتر است این است که ما با رسیدن به هدفهایمان رشد می کنیم و به نسخه بهتری از خودمان تبدیل می شویم.

مهمترین موضوعی که در تحقق اهداف و رسیدن به هدف وجود داره اینه که ضمن اینکه به هدف می رسیم همزمان خودمان هم رشد می کنیم و این رشد بسیار شیرین و دلچسبه، و خیلی مهمتر از خود هدف و رسیدن به آن. چون با رشد است که هدف های بعدی را بزرگتر در نظر می گیریم و با تحقق اهداف خودمان هم بزرگتر می شویم.

در مسیر رسیدن به هدف رشد می کنیم و تکامل مان را طی می کنیم و به نقائص و ایرادات کارمان پی می بریم و با شناخت و حل آنها ایمانمان قوی تر می شود و اعتماد به نفس مان بالاتر می رود و با رشد و تعالی خودمان همه چیز به زودی تغییر خواهد کرد و هر آنچه را که می خواهیم خلق خواهیم کرد.

همه ما از خانواده و جامعه باورهای محدود کننده و اشتباهی را یاد گرفته ایم و این آموزشها و عدم آموزش درست باعث به وجود آمدن شرایط فعلی ما شده است. شاید دلیل اینکه با تمام توان کاری را انجام نمی دهیم این باشه که آنقدر اعتماد به نفس نداریم، و این دست و اون دست می کنیم. یا شاید نمی دانیم دقیقاً چه کاری باید انجام بدهیم یا شاید می خواهیم که کار را به نحو احسن انجام بدهیم و کمال گرایی بکنیم و این کمال گرایی مانع از آن می شه که کار را شروع کنیم.

برای همین هیچ وقت کار دلخواه خود را شروع نکردیم چون خواستیم کارمان را بدون ایراد شروع کنیم و خیلی کمال گرایی داشتیم و کمال گرایانه به کار نگاه می کردیم و هی انجام کار را به تعویق می انداختیم تا شاید فرجی بشه و معجزه ای که بتونیم کار را به بهترین حالت ممکن انجام بدهیم. و هیچ گاه معجزه ای رخ نداد و ما رشد و تکامل مان را طی نکردیم و کار همچنان منتظر ما مانده.

همین این دست و اون دست کردن و کار را به تعویق انداختن باعث شده کار را شروع نکردیم و همیشه استرس داریم و به موانع کار فکر می کنیم و این که آیا این کاری که می خواهیم انجام بدهیم درسته؟ یا نه؟ آیا این کار کامل هست یا ایرادی داره؟ آیا توانایی انجام کار را خواهیم داشت؟ یا نه؟ ما نباید کمال گرا باشیم و باید کار را شروع کنیم و کمال گرا نباشیم و در مسیر ایرادات احتمالی را رفع کنیم.

این یک قانون اصلیه؛ و الان که این قانون را می دانیم و می دانیم که نباید در شروع کار کمال گرایی کنیم، باید کار را شروع کنیم و شهامت یکبار اشتباه کردن و تصحیح مسیر را داشته باشیم. شروع کار شهامت می خواهد

از همین الان باید سریع تصمیم گرفته و کار را شروع کنیم، به اولین ایده ای که به نظرمون می رسه عمل کنیم و در روند کار، و با اصلاح اشتباهات مسیر درست و صحیح تر گفته خواهد شد و خود بخود کار بهتر خواهد شد و همین انجام به موقع و سریع کار خیلی انگیزه بخش خواهد بود تا کار را به انتها برسانیم و از انجام آن راضی باشیم.

پس اولاً کار را شروع کنیم و کمال گرا نباشیم و دوماً با شور و اشتیاق به کار ادامه بدیم، و به انجام کار ایمان داشته باشیم و عزت نفس داشته باشیم. و سوماً از اشتباه نترسیم.

وقتی بدانیم تلاش روزانه ما به اندازه ای است که ما را در طی مدت کوتاهی به هدفمان خواهد رساند با علاقه بیشتری کار خواهیم کرد. و اینجاست که به کار و مسیر و خودمان ایمان خواهیم آورد و با ایمان بیشتری کارهایمان را انجام خواهیم داد. از دیگر افراد جدا شده و سرعت رشد و بهبود ما خیلی بیشتر از دیگر افراد جامعه خواهد بود.

ایمان

چگونه می توانیم ایمانمان را تقویت کنیم؟

برای تقویت ایمان باید اهداف بزرگ را به اهداف کوچک تقسیم کنیم و اولین ایده ای که به ذهنمون میاد را عملی کنیم و هر اقدامی که می تونیم در این مسیر به عمل تبدیل کنیم و با عمل به ایده هایمان است که نتیجه می گیریم و با گرفتن نتیجه به درستی مسیر و به رسیدن به اهداف و مهمتر از آنها به توانایی خودمان ایمان خواهیم آورد. و رفته رفته با انجام کارها و عملی کردن ایده ها و با رسیدن به اهداف ایمانمان قویتر و قویتر از قبل خواهد شد.

این همان ایمانی است که باعث روحیه و انگیزه و باعث رسیدن به اهداف بزرگتر خواهد شد و این یکی از همان اصول اساسی رسیدن به اهداف است. باید بدانیم که به اهدافمان خواهیم رسید و به توانایی خود ایمان داشته باشیم. و ایمان به ما اعتماد به نفس بالایی خواهد داد.

با رسیدن به اهداف کوچک ایمان مان رفته رفته قویتر می شود و تقویت ایمان به ما کمک می کند که اهداف بزرگ را هم به راحتی و بدون ترس محقق کنیم. برای تقویت ایمان باید اعمال خود را بر اساس اصولی انجام دهیم و یکی از این اصول که خیلی مهم هست و برای تحقق اهداف لازمه در زیر آورده شده است که ما باید از آن در نحوۀ انجام کار فعلی مان و با استفاده از آن به راحتی و به سرعت به هدفمون برسیم.

تمرکز هدفمند

اگر تمام تمرکز و توجهت را به کاری که انجام می دی معطوف کنی می تونی آن کار را در سریعترین زمان و به بهترین وجه ممکن انجام بدی و خیالت بابت اون راحت بشه که بری سراغ کار بعدی.

با تمرکز کامل روی موضوعی کار کردن، مثل این می مونه که ذره بین نور خورشید را روی یک نقطه متمرکز کنه در این زمان است که نور خورشید بسیار پر قدرت تر خواهد شد.

سعی کنیم با تمام توجه و تمرکز روی یک هدف بخصوص در هر زمان کار کنیم. با این تمرکز است که خیلی سریعتر به هدف خواهیم رسید و خیلی عالی آنرا محقق خواهیم کرد. و اگر تمرکز نداشته باشیم خیلی طول خواهد کشید تا کار را به اتمام برسانیم و خیلی هم احتمال دارد که اصلاً کار را ناتمام بگذاریم و دلسرد بشویم و از هر کاری فقط اندکی انجام بدهیم و هیچ کدام از اهداف محقق نشه پس متمرکز کار کردن خیلی مهمه اون هم متمرکز فقط روی یک موضوع که الان مهمترین کار هست برامون.

جمع بندی

از آنجا که انجام کارها و موفقیت در هر کاری مستلزم رعایت اصولی است پس خیلی خیلی مهمه که این اصول را درست یاد بگیریم و برای همیشه طبق آن اصول کار کنیم، اصولی که باعث موفقیت خیلی ها شده و اصول پایه ای و اثبات شده اند.

وقتی آن اصول را یاد بگیریم و طبق آنها کارهای خود را انجام بدهیم به سرعت به سمت هدف حرکت خواهیم کرد و سرعت مان در طی تحقق اهداف بیشتر و بیشتر خواهد شد و ما اصولی را یاد گرفته ایم که در هر روندی به کمکمان می آید و طبق آن اصول اساسی و بسیار مهم تمام اهدافمان را یکی پس از دیگری محقق خواهیم کرد. 

سه اصل اساسی که در اینجا به آنها پرداختیم

اول: هدف گذاری   و دوم: ایمان  و سوم: اقدام متمرکز بود که از اصلی ترین و مهمترین اصول برای تحقق هر هدفی می باشد و ایمان دارم که با فراگیری و به کار بستن آنها هر کسی می تواند خیلی راحت و خیلی سریع اهداف خود را تحقق بخشد.

فراگیری اصول اساسی و مهم و تکرار و تمرین آنها و انجام کارها طبق این اصول مهمترین کاری است که ما باید انجام بدهیم.

موفق و پیروز باشید

حسن احمدنژاد

سه قانون طلایی رسیدن به اهداف

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

logo-samandehi

آمارگیر وبلاگ