شبکه های اجتماعی

aparat

ورزش کن، یعنی ورزش نمی کنی؟ چرا؟ حتماً پیاده روی تند بکن

  • 12 آبان 1396
  • 520
  • 0

ورزش کن، یعنی ورزش نمی کنی؟ چرا؟ حتماً پیاده روی تند بکن. چون تشخیص زنده بودن با حرکت اندامها، برای مغز میسر می شه

در این صورت مغز متوجه می شه که زنده ای

ورزش کن، یعنی ورزش نمی کنی؟ چرا؟ حتما پیاده روی تند بکن

مغز انسان فرق بین زنده بودن و نبودن را با حرکت و ورزش می فهمه. اگه حرکت نکنه مغز فکر می کنه زنده نیستی. برای همین هر چند وقت یکبار دستوراتی به اعضا می ده که بدونه زنده اند یا نه.

وقتی شب می خوابیم بدنمون به نوعی می میره و فقط بعضی از اندامها مثل قلب و غیره فعالیت دارند وقتی صبح از خواب بر می خیزیم مغز با دستور به اندامها و حرکت آنها متوجه می شه که ما زنده ایم ولی چون چند ساعت خواب بودیم و تمام بدن در استراحت بوده و مغز فعالیت می کرده و اطلاعات را دسته بندی می کرده و الان به بدن دستور حرکت می ده وقتی اندامهایمان حرکت می کنند متوجه می شه که بدن زنده است و دستورات از ناخود آگاه به خود آگاه مغز منتقل می شه و ذهن هوشیار یا ضمیرخود آگاه مغز ما آماده کار می شه و هر چیزی که نیاز داریم در ذهنمون ایجاد می شه و ما با توجه کردن به آن زندگی می کنیم و فعالیت روزانه را انجام می دهیم.

یعنی خواب مثل مرگ می مونه با این تفاوت که بعد از خواب عمیق شبانه صبح مغز به بدن دستور بلند شدن و بیداری می ده و با حرکات بدن مغز متوجه می شه زنده ایم و دستور کنترل حرکات بعدی به طور هوشیارانه انجام می شه و با پیگیری حرکت های بعدی به سمت اهداف روزانه می رویم.

اگر بخواهیم انرژی مان در طول روز در حد بالایی باشه لازمه که حرکت کنیم و با حرکات درست و سالم و اصلی عضلات و اندامهای خود را ورزیده کنیم.

ورزش سنگین در اول صبح درست نیست و باید فقط نرمش داشته باشیم و بجای نرمش می تونی یه دوش بگیری که هم جریان خونت بالا بره و اعضای بدنت بیدار بشه و فعالیت خودش رو شروع کنه یا یه سری نرمش کششی انجام بدی که آروم آروم و بدون اینکه به اندامهات آسیبی برسه بیدار بشه و انرژی بگیره. ولی بعد از ظهر وقتی که بدنت کاملا بیدار شده و آماده است و یک سری فعالیتهای روزانه را انجام دادی و بدنت کاملا هوشیار شده می شه ورزش کرد. 

چند روز که به اوج توانایی جسمی رسیدی می تونی هر روز کمی بیشتر فقط کمی بیشتر فعالیت داشته باشی تا همیشه در اوج انرژی باشی و همیشه شاداب و با طراوت باشی.

پس حتماً ورزش و نرمش بکن و عضلات بدنت رو در آمادگی نگه دار تا پرانرژی باشی. جسمی سالم داشته باشی و برای زندگی آمادگی کامل داشته باشی. وقتی تو بتونی جسم خودت رو در آمادگی کامل نگه داری به راحتی می تونی مسائل زندگی را حل و فصل کنی و با توانایی بالا کارهات رو انجام بدی و فکرت هم رشد می کنه و کم کم توانایی فکریت به جایی می رسه که بتونی به هر مسئله ای فائق بیایی. و هر مشکلی را حل کنی.

از قدیم گفتن (فکر سالم در بدن سالم است)

ورزش کن، یعنی ورزش نمی کنی؟ چرا؟ حتما پیاده روی تند بکن

شروع سالم سازی فکر

وقتی می خواهی سالم سازی جسمت رو شروع کنی. اول باید بدونی که در چه مرحله ای هستی و کجا قرار داری؟ چه کاری باید انجام بدی؟ چقدر باید نرمش و چقدر ورزش کنی؟ چه ورزشهایی را می تونی انجام بدی و چطور میتونی در مسیر درست سالم سازی جسم و روحت قرار بگیری.

ابتدا ببین قدرت سلامتی چه انگیزه ای بهت می ده چه توانایی هایی بهت می ده که بتونی تمامی فراز و نشیب های زندگی رو به راحتی پشت سر بذاری و از زندگی و حل مسائل لذت ببری. بعد از شناخت قدرت سلامتی جسمی و روحی که مسلماً همه بر آن واقف هستیم قدم در انجام این کار بگذار.

بعد از شناخت لزوم سلامتی جسم و جان باید بدانیم در چه سن و سالی هستیم و چه حرکات کششی و نرمشی و ورزشی را در چه ساعاتی از روز و به چه اندازه ای باید انجام دهیم.

یعنی اینکه اگر در سن نوجوانی و جوانی هستیم می توانیم حرکات کششی و نرمش و ورزش را به یه نحوی انجام بدیم و بدنمون آماده تره .

اگر در سن میانسالی و بزرگسالی هستیم در شرایط خاصی هستیم که حرکات را به نحو خاصی و به اندازه و میزان خاصی و با طول زمان خاصی می تونیم انجام بدیم و بعضی ورزشها برایمان خوب نیست.

تذکر: دوست من لازم می دونم اینجا یه نکته ای را بهت بگم و اون اینکه منظور ما از نرمش و ورزش، ورزش حرفه ای نیست و آمادگی جسمی جهت بهبود و سلامت می باشد.

اگر شرایط سنی و وزن و جنسیت و نوع زندگی و تغذیه و غیره را در نظر بگیریم می تونیم یک دیدگاه خوبی برای نرمش و ورزش خودمون داشته باشیم و یک برنامه منسجم و عالی برای خودمون بچینیم.

نکته: دوست من مطلب دیگری که باید متذکر بشم اینه که افرادی که از سلامت جسمی برخوردار نیستند یا بیماری خاصی دارند حتماً باید طبق نظر پزشک خود برنامه ورزشی و نرمشی داشته باشند.

و اما شروع

ورزش کن، یعنی ورزش نمی کنی؟ چرا؟ حتما پیاده روی تند بکن

روزانه وقتی از خواب بر می خیزیم می تونیم حرکات کششی انجام بدیم و همیشه این نکته را مد نظر داشته باشیم که بدنمون رو کم کم و آهسته آهسته گرم کنیم و از نرمش و ورزشی که داریم انجام می دیم لذت ببریم یعنی توجه داشته باشیم که در شرایط عادی و معمولی وقتی ما حرکت کششی انجام می دیم احساس می کنیم عضلات در گیر می شن و این یه حس خوبی بهمون می ده و بعد از مدتی که از نرمش یا ورزشمون می گذره احساس سبک بالی داریم.

پس یک اصل اینه که حرکات کششی و نرمش را صبح ها و به آرامی انجام دهیم و لازم نیست صبح ها بدویم و خودمون رو خسته کنیم. محققان اخیراً به این نتیجه رسیده اند که ورزش صبح گاهی وقتی هنوز عضلات آمادگی ندارند می تونه به قلب و اندامهای دیگر صدمه بزنه ما اول باید عضله را با کشش و نرمش گرم کنیم و بعد از چند ساعت که بدن کاملاً بیدار شد و خون جریان پیدا کرد بعد شروع به ورزش و حرکات شدیدتر بکنیم .

وقتی ما شبها بعد از کار روزانه خسته شده و به خواب می رویم تمام اندامها استراحت می کنند و جریان خون خیلی آهسته و ضعیف می شه و در حد رفع نیاز می رسه و فعالیت مغز برای دسته بندی اطلاعات دریافتی روز شروع می شه و اطلاعات را دسته بندی و اضافه ها را حذف و مورد نیازها را ذخیره می کنه و به ناخودآگاه می فرسته.

وقتی صبح از خواب بیدار می شویم تمام عضلات بعد از 6 تا 8 ساعت خواب شبانه کاملاً استراحت کرده اند و در حالتی قرار دارند که برای اینکه دوباره جریان خون در رگها به حرکت در بیاد و عضلات دوباره آماده بشن و دم کنن حداقل یک یا دو ساعت زمان لازمه و اگر سریع و به محض بیدار شدن ورزش کنیم فشار زیادی به قلب وارد می شه برای اینکه بتونه به یکباره خون را پمپاژ بکنه و آنرا درون رگهایی که بعد از چندین ساعت استراحت تنگ شده اند بفرسته.

ورزش کن، یعنی ورزش نمی کنی؟ چرا؟ حتما پیاده روی تند بکن

پس نتیجه می گیریم که:

حتماً باید با حرکات کششی و نرمش آرام و یا یک دوش شروع کنیم و عضلات بدنمون رو بیدار کنیم و آماده کنیم که کم کم گرم بشه و خون در رگهاش به جریان بیافته.

یک برنامه اینطور می تونه برامون تنظیم بشه البته بسته به هر فردی می تونه برنامه تمرینی متفاوت باشه ولی من بطور کلی و برای اکثر افراد این برنامه را توصیه می کنم بجز افرادی که شرایط خاصی دارند (مثل افرادی که شبها کار می کنند و صبح ها استراحت قطعاً شرایط شون فرق می کنه) و اون برنامه اینه.

ساعت 6 بیداری و کمی نرمش و حرکات کششی حدود 15 تا 20 دقیقه و آمادگی عضلات جهت انجام کارهای روزانه

دوش آب، صبحانه و شروع کارهای روزانه ساعت 7

ساعت 10 یا 11 یک چرت و استراحت 10 دقیقه ای و ادامه کار

ساعت 13 یک استراحت 7 تا 20 دقیقه ای بطوری که چشم ها بسته باشد و دراز کشیده و دستها و پاها دراز کش باشد ولی نخوابیم و بعد نهار و بعد ادامه کار و فعالیت روزانه

ساعت 15 تا ساعت 19 اوج انرژی و آمادگی جسمانی فرد و زمان ورزش و حرکات شدیدتر و کارهایی که نیاز به هشیاری کامل دارد.

ساعت 19 تا ساعت 21 آرامتر شدن بدن صرف شام و انجام کارهایی که نیاز به حرکات بدنی شدید نیست

ساعت 21 الی 22 آمادگی جهت استراحت و خواب شبانه

همانطور که می بینید ساعت 3 تا 7 بعد از ظهر اوج انرژی و آمادگی جسمی فرد هست که می تونه ورزش و تمرینات سنگین و کارهای با هشیاری بالا را انجام بده که البته باز تأکید می کنم هر فردی شرایط خاصی می تونه داشته باشه ولی در کل این یک برنامه برای اکثر افراد هست که می تونن از این الگو گرفته و آمادگی و اوج انرژی بدن خود را به دست آورند و کارهای حساس و سنگین را در آن زمان انجام بدن.

اگر بتونیم زمان اوج انرژی خود را به دست بیاریم و ورزشها و کارهای سنگین را در آن زمان انجام بدهیم کمترین آسیب را به بدن خود می زنیم و این امکان را به وجود می آوریم که بدنمون بتونه خودش را رشد بده و هر روز به سمت سلامتی و آمادگی جسمی بیشتر حرکت کنه.

با این آمادگی که به دست می آوریم می تونیم کارهای مورد نیاز را به راحتی انجام بدیم

حتی یک فرد ورزشکار که آمادگی بدنی بالایی داره اگر زمان اوج انرژی بدنش را در نظر نگیره و بدنش را قبل از گرم کردن به کار بگیره صدمات شدیدی به بدن خودش وارد می کنه که در بعضی موارد غیر قابل جبرانه چه برسه به فرد عادی که از آمادگی جسمی بالایی هم برخوردار نیست.

پس ورزش هم مثل خیلی از کارهای دیگری که برای زندگی لازمه باید طبق برنامه و با شناخت انجام بشه تا مفید واقع بشه و بتوان از مزایای آن استفاده برد.

حالا که این آمادگی را پیدا کردیم که یک برنامه ذهنی برای سلامت خودمون بچینیم الان وقتشه و می تونیم برنامه تمرینی و ورزشی برای خودمون بگذاریم. 

بعد از ظهر ها که بدنمون در یک آمادگی جسمی به سر می بره می تونیم یک برنامه پیاده روی بگذاریم و با این پیاده روی انرژی خودمون رو به اوج برسونیم و با  این کار سلامت جسمی خودمون رو تضمین کنیم و با سالم شدن جسم حتماً به سلامت روح و روان هم خواهیم رسید.

چند بار که این پیاده روی را انجام دادیم همه چیز دستگیرمان خواهد شد

ورزش کن، یعنی ورزش نمی کنی؟ چرا؟ حتماً پیاده روی تند بکن

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
logo-samandehi